Akné
Snad každý z nás ho má, takříkajíc za sebou
Ve větší či menší míře se s akné setkáme u většiny dospívajících, ale může přetrvávat i ve věku, který s mladickou nerozvážností nemá co společného. Stejně tak, ne každý pupínek či neštovička na tváři je akné. Obdobně se tak mohou projevovat i jiná zánětlivá onemocnění. Léčba je však jiná.
První projevy akné se objevují současně s hormonálními změnami nastupujícími v pubertě, tj. nejčastěji kolem 12 – 16 roku (ale i dříve) a většinou mizí do 25 let. Průběh akné bývá zdlouhavý a náročný na psychiku. Zejména těžší formy akné mohou vést k pocitům beznaděje, rezignaci a depresím. Ve snaze pak stav jakkoliv vylepšit, sahá se mnohdy k neodborným zákrokům, neustálému střídání často nevhodných kosmetických prostředků, které stav mohou zhoršit nebo při nejlepším nezměnit. Navíc v péči o pleť s akné je třeba brát v úvahu i fakt, že kůže není ve všech oblastech stejná, nemá stejnou tendenci k dobrému hojení. Jizvy po akné jsou pak častým následným problémem, který se po prodělaném akné řeší.
Ten dokáže stanovit typ pleti, sklon k produkci mazu, sklon k jizvení, typ a formu akné, a doporučí tak vhodný způsob ošetření pleti v kombinaci s vhodnou léčbou. Nejenom místně aplikované přípravky se v průběhu léčby mohou střídat, či vzájemně kombinovat. Existuje i celková léčba akné, která je vždy v rukou odborného kožního lékaře. Avšak i správně zvolená léčba akné je zdlouhavá, vyžadující trpělivost a soudnost „pacienta“ a jeho vzájemnou spolupráci s lékařem.
Nejčastější mýty a fakta o akné
1. Pleť s akné je nečistá, musí se proto intenzivně čistit
Pleť se sklonem k akné v období dospívání se více olupuje, více se mastí a dochází k uzavírání pórů. Není však špinavá a není možné ji nešetrně stále „hoblovat“. Obličej a ev. další partie postižené akné snesou omytí vhodným čisticím prostředkem maximálně 2x denně. Jedině při pobytu v prašném prostředí, či zapocení, frekvenci omytí zvýšíme. Přehnané „čištění“ pleti vede k jejímu odmaštění a podráždění, které není žádoucí. I na pleti s akné musí zůstat tenká vrstva ochranného kožního filmu, který zaručuje správnou funkci kůže. A navíc – násilné odmaštění pleti vede reaktivně ke zvýšení mazotoku. Komedony, tj. černé tečky se čisticími procedurami nevyhojí, nejde je jen tak „vytáhnout“ z pleti nějakou maskou. Uvolní se jen mechanickým čištěním pleti a používáním přípravků, které zamezí nadměrnému olupování mastné pleti a udrží póry otevřené.
2. Budu-li jíst hodně vitaminů, pleť se zlepší
Akné není projevem nedostatku vitaminů. Ale pestrá a vyvážená strava je dnes součástí zdravého životního stylu a samozřejmostí v prevenci všech nemocí. Mezi potraviny, které mohou podporovat rozvoj akné, patří nejčastěji čokoláda, kakao, ořechy, kořeněná, přeslazená a kyselá jídla, hořčice, uzeniny, aromatické sýry, smažená a tučná jídla. Pro zdravou pleť mají význam zejm. vitamín A, skupina vitaminu B, E, F neboli nenasycené mastné kysliny a vitamin C. Z minerálních látek důležitých pro pleť je zinek a selen. Avšak nadmíra některých vitaminů, například vitaminu B6 a B12, může u citlivých jedinců akné vyprovokovat.
3. Hormonální antikoncepce vyřeší vše
Hormonální antikoncepce je řešením pro dívky a ženy. Pomocí hormonů se tlumí činnost mazové žlázy, tím množství mazu a zlepšují se projevy akné. Ne všechny antikoncepční pilulky zlepšují pleť stejně intenzivně. Před nasazením hormonální antikoncepce je třeba provést gynekologické vyšetření a zjistit případné kontraindikace, tj. stavy, které by bránily v užívání antikoncepce. Takovými stavy mohou být žilní onemocnění, záněty žil, jejich ucpávání, infarkt myokardu, mozkové příhody, zhoubné nádory apod.
4. Budu se opalovat, akné zmizí
Při pobytu na slunci se opravdu zlepšují zánětlivé projevy akné. Je to dáno protizánětlivým účinkem UVA spektra slunečního záření. Avšak dlouhodobý pobyt na slunci vede k převaze UVB spektra záření, které způsobuje ucpávání pórů a tzv. solární akné je na světě. Spolupůsobí i zvýšené pocení a jakési „nabobtnání“ povrchu kůže v horkém a vlhkém prostředí. Proto je rozumné přes sluneční období roku používat vhodné nemastné, ochranné opalovací prostředky. Navíc tím chráníme svou ještě mladou pokožku před předčasným stárnutím pleti způsobeným právě sluncem.
5. Černé tečky se musí pravidelně vymačkávat, aby se netvořily červené pupínky a neštovičky
Uvolňování ucpaných, černých komedonů či velmi drobných pupínků je možné provést po předchozím napaření pleti nenásilně, čistýma rukama, za pomocí ubrousku. Po jemném vymáčknutí pleť vydezinfikujeme vhodnou pleťovou vodou a případně aplikujeme stahující pleťovou masku. Nikdy nemačkáme bolestivé, zarudlé pupence a boule, vede to k zamáčknutí zánětu hlouběji do kůže, prodloužení jeho hojení a riziku zanesení infekce do krve. Obzvláště nebezpečné je odstraňování takovýchto projevů ve střední partii obličeje, kolem nosu.
6. S prvním sexem akné zmizí
Stále tradovaný mýtus. Jistě souvisel s jinými společenskými tradicemi, které platily před desítkami let, kdy i první pohlavní styk u mladistvích, nesezdaných párů nepřicházel v úvahu. Zpravidla vstupovaly do manželství bez sexuálních zkušeností a dávno za hranicí prvních projevů akné.
7. Akné patří jen puberťákům
Přibližně v 15 % případů se setkáváme s trváním akné do cca 30 let a v menším procentu až do 40 let. Přetrvávání aknózních projevů je častější u žen (až v 40 %). Dochází k projevům akné ve formě bolestivých pupenů zejména na bradě, podél dolních čelistí i na krku a to zejména ve vztahu k menstruačnímu cyklu. Komedony zpravidla chybí, nejsou potíže ani se zvýšeným mazotokem. Naopak, jejich pleť bývá spíše sušší či smíšená. Další příčinou je používání nevhodných kosmetických přípravků pro pleť u žen se sklonem k akné. Na vině mohou být výživné, noční či hydratační krémy a pleťová mléka. Způsobují to některé komponenty těchto přípravků, jako je například vazelína, lanolin, rostlinné oleje, parafínový olej a další.
8. Make-up a pudr zanáší póry, a proto je nevhodné je u akné používat
Dnes vyráběné speciální, nemastné make-upy a pudry póry neucpávají, akné nezhoršují. Naopak. Vhodný korektivní make-up pomůže zakrýt nežádoucí projevy, absorbovat nadmíru mazu a zlepšit si tak, koneckonců, i svoje sebevědomí. Platí však pravidlo řádného odlíčení pleti před spaním.
9. Každý pupínek na obličeji znamená akné
Ne každý pupínek, neštovička či vřídek je známkou akné. Obdobně se mohou projevovat i jiná zánětlivá onemocnění kůže, při jejichž počátku bývají postiženy stejné oblasti kůže. Akné se tak jen podobají, ale jejich příčiny jsou různé, a proto i léčení je odlišné. Z tohoto pohledu není vyšetření u dermatologa projevem luxusu či zbytečné hysterie z „nějakého pupínku“, ale zejména při přetrvávajících a obtěžujících pupíncích nutností.
Kontaktujte nás